Absolútne každá kultúra má deň na pamiatku zosnulých. Avšak zatiaľ čo u nás je to čas spomienok a smútku, Sviatok mŕtvych v Mexiku je jedným z najokázalejších a najzábavnejších podujatí v krajine.
Tento festival, ktorý vznikol už v predkolumbovských časoch, prežil kolonizáciu a katolicizmus krajiny. Zjednotil roztrieštené porevolučné Mexiko. Festival mŕtvych, na ktorom sú v centre pozornosti kostry a lebky. Týmto sme sa vlastne inšpirovali, keď sme vyvíjali náš sortiment hrnčekov na pivo s lebkou.
Viete, prečo a ako sa tento festival mŕtvych stal populárnym? Vlastne je to vďaka kinu! Nemohla vám ujsť fiktívna postava Jamesa Bonda. Hralo ho niekoľko hercov, ale prvým a najlegendárnejším je Sean Connery. V roku 1983 sa ocitol uprostred mexického festivalu mŕtvych. V tom čase pomerne utajený, a tak sa stal známym.
Potom sa stal mega populárnou udalosťou, ktorá do krajiny prilákala státisíce turistov. Bližšie k domovu a opäť vďaka Jamesovi Bondovi (tentoraz Danielovi Craigovi): počas tohto festivalu sa odohráva celá scéna z filmu Spectre. A pomyslite si, že tentoraz je to fikcia, ktorá inšpirovala skutočnosť! Členovia mestského zastupiteľstva v Mexico City totiž túto scénu považovali za takú úspešnú, že sa ju rozhodli prerobiť na svoj vlastný mexický Deň mŕtvych!
V prípade tejto scény si myslím, že môžeme povedať, že sme sa dostali do úplného kruhu. Kto by uveril takémuto príbehu!
Kedy a kde sa to deje?
Deň mŕtvych sa oslavuje v Mexiku, ako aj v Salvádore, Guatemale, Hondurase a Nikarague začiatkom novembra. Oslavuje sa v prvý deň mesiaca. Tento dátum sa nazýva „Deň anjelov“. V tento deň sa spomína na zosnulé deti. Oslava 2. novembra potom pokračuje spomienkou na všetkých zosnulých rodičov. Každý z týchto dní je teda počas Sviatku mŕtvych poctou inej rodinnej generácii.
V amerikanizovanejších severných oblastiach krajiny sa oslavy začínajú 31. októbra, v deň Halloweenu. V tomto čase je akceptované a módne rozmaznávať deti sladkosťami. Tento rituál sa nazýva „tricky-tricky“ alebo „treat-or-trick“. Avšak na rozdiel od Halloweenu, kde je hlavnou emóciou strach z nadpozemských síl, počas Dňa mŕtvych v Mexiku vládne radosť a zábava.
Vnímanie týchto dvoch sviatkov medzi 2 kultúrami je diametrálne odlišné. Američania sa zabávajú a robia si žarty zo strachu z posmrtného života. Na druhej strane, Latinoameričania oslavujú svojich mŕtvych, ktorí po smrti žijú ďalej, počas jedného dňa. Ani diskotéky nemajú rovnaký účel. No dobre, v oboch prípadoch sú tam sladkosti a cukríky, ale v podstate ste ma pochopili.
Vo všeobecnosti v Mexiku tento festival nadobúda skutočne gigantické rozmery. Sviatok mŕtvych často sprevádzajú pouličné slávnosti a sprievody. Oslavuje sa v celej krajine a každý región má svoje vlastné rituály. Najfarebnejšie podujatia sa však konajú v hlavnom meste Mexiko City. Tu sa v uliciach mesta koná obrovský karneval Katrina Parade.
Ako vznikol festival Deň mŕtvych a prečo sa tak volá?
Tradícia spomienky na mŕtvych v Južnej Amerike siaha až do indiánskej kultúry. Objavila sa približne pred 2500 až 3000 rokmi. Miestne mayské a aztécke kmene uctievali „mŕtvych“. Aby prežili, museli loviť a zabíjať zvieratá, čo podľa ich viery znamenalo, že smrť im dáva život.
Aztékovia a Mayovia považovali svojich zosnulých príbuzných za sprievodcov medzi týmto a oným svetom. Preto ich pochovávali vedľa svojich domov a svoje príbytky zdobili lebkami. Na počesť bohyne Mictlanziuatl, strážkyne podsvetia, sa konal aj festival. Tradične sa zobrazovala ako žena s lebkou namiesto tváre. Neskôr z toho vznikol hlavný symbol Sviatku mŕtvych, ženská kostra menom Katrina, oblečená v bohatom rúchu.
V histórii mexického Dňa mŕtvych je prekvapujúce, že sa táto tradícia zachovala dodnes, a to aj napriek kolonizácii Južnej Ameriky a konverzii domorodcov na katolicizmus. Všetko preto, že conquistadori prichádzajúci zo Španielska všemožne podporovali dni pamiatky zosnulých.
Jedinou podmienkou bolo, že sa to nerobilo v auguste, ako predtým, ale v novembri, na katolícky pamätný deň. Sviatok mŕtvych teda mohol oficiálne vzniknúť, pokiaľ sa riadil katolíckym kalendárom.
Pravda je, že až do začiatku dvadsiateho storočia sa Deň mŕtvych v Mexiku takmer vôbec neslávil. Všetko sa zmenilo v dvadsiatych rokoch 20. storočia, po mexickej revolúcii. Vtedy bolo potrebné nejakým spôsobom zjednotiť roztrieštenú krajinu, vytvoriť alebo oživiť národné tradície, ako aj zvečniť pamiatku revolučných hrdinov.
Vláda sa rozhodla urobiť Deň mŕtvych oficiálnym štátnym sviatkom a začala ho sláviť okázalo, pestro a vo veľkom. Postupne sa zo sviatku stal Sviatok mŕtvych, jedno z najpopulárnejších podujatí v krajine, ktoré začalo priťahovať státisíce turistov.
Charakteristika a tradície osláv Dia de los Muertos
Mexičania veria, že po smrti ich príbuzní a priatelia odchádzajú na druhý svet. Jediný čas, keď môžu navštíviť svoju rodinu v našom svete, je 2. november. Stretnutie s duchmi zosnulých by malo byť príjemné, veď z druhého sveta prešli dlhú cestu. Je to teda čas na zábavu a oslavy! Preto ho nazývame Sviatok mŕtvych.
V prvom rade, v Deň mŕtvych je v Mexiku zvykom ísť na cintorín a postarať sa o hrob, ozdobiť ho kvetmi a zapáliť sviečky. Prichádza celá rodina. Organizujú sa tam pikniky, koncerty a predstavenia. Preto je na mexických cintorínoch v Deň mŕtvych počuť veľa hudby a smiechu.
Návštevou cintorína sa však tento sviatok nekončí. Naopak, znamená začiatok Sviatku mŕtvych, pretože duše zosnulých prichádzajú aj do domov, kde žili.
Preto Mexičania tu a tam stavajú farebné oltáre s kvetmi, sviečkami a fotografiami mŕtvych. Často ich umiestňujú aj v obchodných centrách a na iných verejných miestach. Na oltároch sa nachádza voda na uhasenie duchov po dlhej ceste, kladie sa na ne sladký chlieb a obľúbené jedlá zosnulých.
Oltáre sa tiež zdobia girlandami a papierovými vlajkami „papel picado“. Všetky tieto slávnostné dekorácie sú súčasťou symbolov Sviatku mŕtvych v Mexiku.
Ve veľkých mestách si miestni obyvatelia obliekajú pestrofarebné kostýmy a vyrážajú do ulíc. Na tvár si pridávajú zložité líčenie, napríklad masky lebiek. Obrazy sa zvyčajne pripravujú počas celého roka a sú rovnako pestré ako benátske a brazílske karnevaly.
Najznámejší pochod v Deň mŕtvych sa koná v Mexico City a nazýva sa Katarínsky sprievod. Katarína je postava bohato oblečenej ženy s hlavou v tvare lebky a je tiež hlavným symbolom Sviatku mŕtvych.
Prečo taká fascinácia lebkami na Deň mŕtvych?
Človek už dlho pozná anatómiu vlastného tela, a najmä svojich kostier. Vo väčšine kultúr sa lebka spája so smrťou. Dôvod je veľmi jednoduchý: nachádza sa v nej náš mozog a pre niektorých aj naša duša.
Mozog je okrem iného to, čo nám umožnilo odlíšiť sa od zvierat. Rozšírením nášho mozgu je duch, ktorý nás poháňa. V lebke sa teda nachádza náš duch.
Aký lepší symbol ako lebka pre fete des morts du coup, však? V dávnych dobách sa používali skutočné lebky zosnulých, ale v súčasnosti sú to jej vyobrazenia. Sviatok mŕtvych v Mexiku je skutočne známy svojím ultrarealistickým líčením tváre, ale aj koláčmi z lebiek.
Toto použitie lebiek alebo kostier sa v súčasnosti hojne využíva na rôzne predmety. Lebky niektorých desia, iných fascinujú, ale nikoho nenechajú ľahostajným.
Na našej stránke sa predávajú predmety súvisiace s pivom a nie sme výnimkou z tohto trendu. Ak máte záujem, tu je niekoľko príkladov predmetov (okrem iných), ktoré predávame a na ktorých sú buď lebky, alebo kostry (alebo oboje!):
Tento veľkolepý pivný hrnček s lebkou Vikinga môžete obdivovať
Demonický pivný hrnček s okom a lebkami okolo neho!
A čo si myslíte o tomto vznešenom pivnom pohári?
Ak ste sa dali na katakomby, tento pivný hrnček na vás čaká kliknutím na jeho fotografiu
Prelomte svoje fľaše zubami tohto nástenného otvárača na fľaše s lebkou v najdete ho tu
Podložka s kostlivcom, ktorý si pripíja na dobrý život ktoré nájdete tu
Ako som už povedal, toto je len malý výber, máme ich oveľa viac! A ak vás lebky a kostry naozaj nevzrušujú, buďte pokojní! Väčšina mojich článkov o pive sa o nich nezmieňuje!
Písanie týchto blogových príspevkov mi zaberá veľa času na výskum, úpravu, obrázky atď…. Ako vidíte, nie sú tu žiadne otravné reklamné bannery na poistenie, úvery ani nič iné, ale v dôsledku toho na tom nezarobím.
Ak ste mali trpezlivosť dočítať môj článok až do konca, mali by ste vedieť, že môžete získať 20 % zľavu na celú objednávku, ak v košíku zadáte kód BLOG20.
Tento kód vyhradzujem pre svojich najvernejších čitateľov, ktorí objavili našu stránku prostredníctvom článkov, ktoré s láskou uverejňujem! Len aby ste vedeli, kód sa nedá kombinovať s inými zľavovými kódmi, pretože to nemôžete preháňať, však! 20 % zľava nám už nenecháva veľkú rezervu, ale aspoň odmeňujem svojich čitateľov.
Aby ste ma povzbudili a podporili, neváhajte si u nás niečo kúpiť!
Ak napríklad hľadáte originálny pivný hrnček, určite medzi našimi modelmi nájdete to, čo hľadáte – máme ich viac ako šesťdesiat! Ak si chcete pozrieť všetky naše modely, stačí kliknúť na tento odkaz: Originálne pivné hrnčeky.
Aby ste objavili všetky naše výrobky, kliknite na tento odkaz: Chopedebiere.
Ak si chcete prečítať niektorý z mojich ďalších článkov, odporúčam vám pozrieť si Kde sa vzal Halloween.
Ak si chcete pozrieť všetky moje ďalšie príspevky na blogu, kliknite na Blog De Chopedebiere.