História Bafometa a jeho legendy

V tomto článku sa dozviete, kto je Bafomet, ale aj to, ako a v akom kontexte sa objavil. Všetko totiž vychádza z obdobia stredoveku, jeho náboženských vojen a interpretácie vtedajších textov.

Možno sa tiež čudujete, prečo sa blog o pive zaoberá témou, ako je Bafomet, však? To je legitímna otázka, uisťujeme vás.

V skutočnosti je odpoveď pomerne jednoduchá: v našom tíme je Antoine veľkým fanúšikom stredoveku a gotickej mystiky. Preto ak zo zvedavosti navštívite našu webovú stránku, nájdete na nej gotické ⚔️, stredoveké ⚔️, vikingské ⚔ a… Bafometove pivné krčahy a poháre! Tu je našich 80 originálnych pivných krčahov, ktoré treba urýchlene objaviť!

Na druhej strane, Antoine naozaj nie je veľmi dobrý v písaní, a preto som to ja, Julien, kto píše tento článok na základe toho, čo ma Antoine dokázal naučiť na túto tému. Dúfam, že sa vám tento článok bude páčiť plnými dúškami! ☺️

Zobrazenie Bafometa

Tak ako pri takmer všetkých postavách tohto rádu, aj pôvod tohto zobrazenia možno nájsť v Biblii. Ak si prelistujete Nový zákon, budete môcť nájsť opakujúce sa odkazy na rozdiel, ktorý sa robí medzi dobrom a zlom.

Vtedy bolo bežné používať odkazy na zvieratá, aby im tí, ktorým sa príbehy rozprávali, ľahšie porozumeli.

Pamätajte si, že po tisícročia bolo písmo vyhradené len pre nepatrnú časť obyvateľstva. Drvivá väčšina ľudí bola negramotná, pretože nemali iný cieľ ako prežiť obrábaním svojej pôdy a chovom dobytka.

Prenos vedomostí bol preto výlučne ústny, vo forme príbehov, básní, rozprávok alebo alegórií. Používanie jednoduchých figúr v písme, ako napríklad znázornenie v podobe zvierat, tak uľahčovalo porozumenie poslucháčom.

Ak to skrížime s modernejšou dobou, nechcete nám veriť, že ste sa nikdy nemuseli učiť aspoň jednu La Fontainovu bájku, keď ste chodili do školy, však? Aké pekné spomienky, však?

La Fontaine použil tento trik s personifikáciou zvierat na dva účely. Jeho bájky mohol pochopiť každý na 1. stupni a tí, ktorí mali kultúru na pochopenie 2. stupňa, vedeli, že ich využíva na satiru svojej doby, najmä mocných a kráľa.

Po uzavretí tejto zátvorky sa vráťme k našim ovečkám. Alebo skôr k našim ovciam, pretože podľa evanjelia svätého Matúša ten opisuje rozdelenie medzi dobrom a zlom, keď upresňuje, že ovce sú zlé a ovce dobré. Presnejšie povedané, ľavú stranu priraďuje k zlu a pravú k dobru.

Bafomet, muž s kozou hlavou

Baphomet-preview

Slyšali ste niekedy pojmy „zblúdilá ovca„, „pastier stáda“ alebo dokonca „krvavá ovca„? Nevyhnutne áno. Ak sa tieto výrazy používajú aj dnes, je to preto, že katolícke náboženstvo je v našej spoločnosti všadeprítomné už celé stáročia.

Keď ide o strany, ktoré predstavujú dobro a zlo, mali by ste vedieť, že tento vzor nájdete v mnohých katolíckych zobrazeniach. Keď budete nabudúce prechádzať okolo kostola, nájdite si čas a pozorne si prezrite basreliéfy, ak sa tam nachádzajú.

Všimnite si, že postavy naľavo od postáv sú vždy zlé, zatiaľ čo tie napravo sú skôr slabé a potrebujú záchranu. To isté bude platiť aj o maľbách, freskách alebo mozaikách vo vnútri.

Tá, ktorá nás v tomto príbehu zaujíma, je koza. Ako koza symbolizuje zlo,nie je preto náhoda, že Bafomet je zobrazený s hlavou, ktorá je napoly človek a napoly koza.

Predkovské zobrazenie diabla s rozvetveným chvostom a rohmi pochádza presne z rovnakého zdroja. Uisťujeme vás však, že kozy, ktoré môžete stretnúť v skutočnom živote, sú zvyčajne celkom milé!

Dôkazom sú obrázky!

Bouc-qui-a-l-air-sympa

Bafomet mal prsia!

Takže máme nášho predstaviteľa zla, ktorý má koziu hlavu. Ukazuje sa však, že tento kozí muž má aj prsia! Áno, načo to zjednodušovať, keď to môžeš skomplikovať!

Od dávnych čias a dokonca aj od praveku sa prsia, samozrejme, vzťahovali na ženy, ale aj na plodnosť a všeobecnejšie na matku Zem. Tak ako dieťa vyživuje prsník matky, zem vyživuje mužov, ktorí ju obývajú.

Pravdu povediac, to, že Bafomet má prsia, má podľa niektorých teoretikov dvojaký odkaz. Na jednej strane je tu skutočnosť, že toto „božstvo“ je pripravené kŕmiť svoje „deti“, a teda svojich nasledovníkov. Aj tu sa objavuje odkaz na Bibliu. Ale na druhej strane sa tu objavuje aj žena (podľa môjho názoru nie oprávnene, ale krátko) ako „zlo“.

Adam-a-Eva-v-Edenskej-záhrade

Tu sa nachádzame v Starom zákone a konkrétnejšie v knihe Genesis. Je to obdobie Rájeckej záhrady, keď všetko prebiehalo tak dobre, ako len mohlo pre Adama a Evu, ktorí trávili šťastné dni v tomto raji na zemi.

A potom sa objaví kto? Známy had, ktorý presvedčí Evu, aby si odhryzla z jablka. Eva potom presvedčí Adama, aby uhryzol tiež. Niektorí si to vysvetľujú tak, že žena spôsobí, že muž podľahne pokušeniu, a preto je v dôsledku toho… nezdravá! To je pravda! Chudák Adam by nikdy nepraskol, keby ho pani Eva nepresvedčila! Ale samozrejme!

Osobenie Bafometa prsiami by teda mohlo mať ten význam, že má dvojitú vlastnosť zla:

  • koza
  • hriešna žena, ktorá vťahuje muža do svojho hriechu

Rozhodne sa tomuto Bafometovi momentálne nedostáva dobrej tlače, ale nie je to až také jednoduché. O tom sa čoskoro presvedčíte sami. K jeho opisu sa ešte vrátime, keď si povieme o Trimskom procese.

Odkiaľ pochádza meno Bafomet?“

Tu sa dostávame do jednej z najväčších záhad týkajúcich sa tejto postavy, pretože jeho meno vyvoláva prinajmenšom toľko teórií ako teoretikov! Namiesto toho, aby sme vymenovali množstvo vysvetlení, ktoré prichádzajú zo všetkých strán, vám preto povieme len o teórii, ktorá ich spája najviac.

Ak vás Bafomet inšpiruje, mali by ste vedieť, že sme vytvorili tento nádherný Bafometov pivný hrnček

Beer-mug-Baphomet

Je veux cette chope!

Aký je význam slova Bafomet a čo znamená Bafomet?

V skutočnosti Bafomet je deformácia mena Mahomet. Pripomeňme si obdobie, keď sa toto meno prvýkrát objavilo v písomných prameňoch: prvé križiacke výpravy. Pripomeňme si, že križiacke výpravy boli poverené kresťanskými kráľmi Francúzska, aby oficiálne išli a oslobodili Svätú zem z rúk moslimov.

Okrem toho, v praxi boli križiacke výpravy aj nájazdom na všetky potraviny a poklady, ktoré sa dostali ku križiakom. Ale v každej vojne má logistika a hospodárenie svoj význam a križiacke výpravy neboli výnimkou…

Croix-des-Croisés

Naších milovaných križiakov zvyčajne sprevádzali rytieri rádu Templárov, známi aj ako templári. Počas prvej križiackej výpravy, na konci 12. storočia, sa v prvých písomných prameňoch spomína meno Bafomet. Zdá sa, že toto meno je prekrútením mena proroka Mohameda.

Predstavte si našich križiakov, ktorí mesiace cestujú po rôznych krajinách. Tie hovoria rôznymi jazykmi, ale majú tú zvláštnosť, že všetky sú latinské. Rímska ríša obklopovala celé Stredomorie a vplyv jej jazyka trval celé stáročia. Korene slov medzi bývalými rímskymi provinciami boli preto podobné, aj keď sa s pomocou času slová časom odlišovali. Križiakom sa preto podarilo porozumieť miestnym nárečiam bez väčších problémov.

Templár

A teraz dorazili do Svätej zeme. Toto územie sa v tom čase nachádzalo prevažne v dnešnom Izraeli a Palestíne. Myslím, že vám nemusím hovoriť, že jazykové korene latinčiny a osmančiny sú úplne odlišné.

Krížovníci mali preto najväčšie problémy s porozumením tohto jazyka a naopak, keď na to príde. Podobne považovali Osmanov za pohanských divochov uctievajúcich mnoho bohov.

Keď ich počuli hovoriť o Mohamedovi, domnievali sa, že majú na mysli jedného z ich bohov, a nie svojho proroka. Počas prvej križiackej výpravy, ktorú viedol Godefroid de Bouillon, sa v jednej zo svojich korešpondencií križiak zmienil o moslimoch, ktorí pri východe slnka počas obliehania Antiochie vzývali „Bafomet“.

Tam pravdepodobne vznikol omyl. Počul len zvolávanie na modlitbu a po ňom zostala zámena.

Aká je súvislosť medzi Bafometom a templármi?

O viac ako sto rokov neskôr, na úsvite 14. storočia, sa meno Bafomet často objavuje v zápise z procesu s templármi. Nemôžeme nespomenúť templárov, pretože práve ich zásluhou sa k nám meno Bafomet, napriek počiatočnej chybe v jazykovom chápaní, dostalo. Bafomet a templári sú neoddeliteľnou súčasťou.

Vznik templárskeho rádu

Rytierska prilba

Templársky rád založil v roku 1139 Inocent II. Hlavným cieľom tohto rádu bolo sprevádzať a brániť pútnikov, ktorí chceli putovať do Svätej zeme.

Cesta tam bola dlhá a únavná, plná nástrah a etáp. Pútnici sa museli vydať na cestu najmä s určitou sumou peňazí, aby sa počas mesiacov cesty mohli najesť a nasýtiť. Prví templári boli preto strážcami týchto bezbranných pútnikov.

Úloha templárov

Aby mohli brániť týchto pútnikov, musela byť táto úzka stráž dobre zbehlá v používaní zbraní. Zbrane a brnenia boli v tom čase drahé a dovoliť si ich mohla len šľachta.

Z tohto dôvodu všetci členovia chrámového rádu boli rytieri. Tí boli horlivými kresťanmi, preto majú na svojom erbe kríž. Mali tiež počiatočné osobné veno, ktoré pomerne pohodlne uspokojovalo ich potreby.

Templári teda sprevádzali pútnikov do Jeruzalema dve storočia. Napriek tomu by bola pre križiakov škoda, keby týchto ostrieľaných rytierov nevyužili počas mnohých bitiek.

Krížové výpravy totiž zakaždým spočívali v znovudobytí Svätej zeme dobytej moslimami. Templári preto veľmi aktívne prispeli k rôznym víťazstvám križiakov. Títo udatní rytieri mali neochvejnú vieru a boli ochotní za svoju vec na bojisku aj zomrieť.

Pre všetkých fanúšikov templárov sme skutočne vytvorili tento vynikajúci templársky pivný pohár:

Templársky pivný hrnček

Chcem tento hrnček!

Templári boli stavitelia

Zámok-stredovek

Templári sa vďaka svojim rôznym misiám museli vedieť aj financovať. Neprichádzalo do úvahy, aby ich platila cirkev, hoci patrili k rehoľnému rádu.

V priebehu rokov a v krajinách, do ktorých ich misie zaviedli, templári vybudovali komendy. Tieto komendy boli kláštory, ktoré im umožňovali prijímať pútnikov, ale aj uskladňovať rôzne bohatstvá, ktoré mohli „nájsť“ na svojich misiách. Mohli by ste tu nájsť paralelu s našimi súčasnými depozitnými bankami.

Jich pozemná sieť sa v priebehu desaťročí stala impozantnou. Templárske stavby boli v skutočnosti majstrovským dielom architektúry a vynaliezavosti.

Niektoré z nich boli postavené podľa rytmu slnka, aby v dňoch rovnodennosti jeho svetlo prechádzalo cez určité otvory a špecificky osvetľovalo konkrétne miesta. Mimochodom, môžete si všimnúť, že z tohto obdobia pochádza aj vznik slobodomurárstva.

Templári boli vtedajšími bankármi

Sledovali ste seriál Hra o tróny? Spomínate si na Železnú banku? Ak áno, potom sa zamyslite nad tým, že templári boli vo svojich časoch tak trochu ako táto banka, keď počas dvoch storočí hromadili svoje bohatstvo.

Takže templári boli akousi Svetovou bankou tej doby. Kresťanskí králi ich žiadali o pôžičky, aby boli ručiteľmi pri určitých transakciách medzi mocnosťami. Niektorí králi im dokonca dôverovali natoľko, že im zanechali na stráženie svoje vlastné poklady.

Je to rovnaký princíp ako dnes. Svoje peniaze ukladáme do banky, aby boli v bezpečí. Dnešné banky nič nevymysleli, len sa inšpirovali minulosťou

Vzťah dôvery medzi rádom a panovníkmi bol úplný. Kto by lepšie strážil kráľovské poklady než kresťanskí rytieri s početnými dobre chránenými kláštormi?

Koniec templárov

La-fin-des-templiers

Templári boli prvýkrát vyhnaní zo Svätej zeme počas poslednej križiackej výpravy v roku 1291. Krížovníci práve prehrali svoju poslednú bitku a táto porážka znamenala smrteľný úder krížových výprav.

Templári sa preto museli vrátiť do svojich veliteľstiev. Treba zdôrazniť, že tých niekoľko, ktorí sa rozhodli zostať v niektorých pevnostiach, útočníci vyvraždili, premohnutí ich počtom.

Tvárou v tvár „debaklu“ križiakov sa templári následne naplno venovali svojej činnosti „bankárov“ a sprostredkovateľov medzi mocnosťami. Nanešťastie pre nich toto obdobie netrvalo dlho.

V priebehu dvoch storočí sa templári stávali čoraz početnejšími a čoraz bohatšími. Väčšina z nich sa na konci poslednej križiackej výpravy vrátila usadiť do Francúzska.

Vtedy predstavovali bohatý a mocný rád. Vojny a križiacke výpravy stáli kráľov draho a všadeprítomnosť templárov začala veľmi vadiť.

Mali by ste vedieť, že dovtedy žili pápeži v Ríme, ale francúzsky kráľ ponúkol pápežovi pôdu v Avignone. Prvým pápežom, ktorý sa tam presťahoval, bol Klement V. Napriek tomu medzi týmito dvoma mužmi rýchlo vznikla rivalita.

Vedľajšou obeťou týchto treníc boli templári, keďže kráľ mal k ich rádu veľmi blízko. Podobne aj pápež sa veľmi zle pozeral na to, že iný kresťanský rád ako jeho vlastný by mohol vychádzať s mocnými a mať také veľké bohatstvo. Inými slovami: „Robte, čo ja hovorím, ale nie, čo ja robím“…

Aby dosiahol svoje ciele, pápež v roku 1307 nariadil proces. Nie je prekvapením, že tento proces vyústil do rozpustenia rádu v roku 1312, pretože jeho členovia boli obvinení z kacírstva. Práve počas tohto procesu sa do popredia dostal Bafomet. Tak sa dostávame k vysvetleniu spojitosti medzi ním a templármi, ale bez toho, čo sme si práve povedali predtým, by sa nám to zdalo abstraktné!

Bafomet zbožňovaný templármi

Tento súdny proces trval 5 rokov, čo je na tú dobu, a dokonca aj v súčasnosti, veľmi dlhá doba. Musíte tiež pochopiť, že vtedajšie procesy boli skôr parodiou na spravodlivosť než čímkoľvek iným. Priznania získané mučením sa považovali za pravdivé! Priznanie bolo stále priznaním…

Mučiareň

Stredovek je známy rôznymi mučiacimi metódami, ktoré tam boli vymyslené, a my ich tu nebudeme podrobne rozoberať. Takže musíte súhlasiť, že po vytrhaní nechtov jedného po druhom alebo po rozsekaní prstov na kúsky by ste boli ochotní priznať sa k čomukoľvek i!

No, tak to vtedy bolo… Výsluchy vykonávala inkvizícia. Inkvizítorov menovala cirkev. Všetci sa ich obávali a rešpektovali ich.

Súdny proces sa spočiatku zameriaval na odpadlíctvo. Podľa cirkvi templári zapreli Krista, keď boli vo Svätej zemi. Namiesto Krista údajne začali zbožňovať diabolskú a chimérickú postavu,Bafomet.

Templári obvinení z odpadlíctva

Rytieri Rádu chrámuboli ľahkou korisťou pre náboženský proces. Mali totiž mnohoobskúrnych obradov, počnúc iniciatívnym obradom pri vstupe do rádu. Okolo tohto rádu sa v tom čase vytvorilo veľa fantázií a aj dnes templári vzbudzujú pobláznenie.

Z viacerých správ o procese vyplýva, že rytieri prítomní vo Svätej zemi sa odklonili od kresťanskej viery. Nezabúdajte, že to bol pápež Inocent II, ktorý pôvodne vytvoril ich rád.

Templári sa na Blízkom východe zdržali dve storočia a zjavne boli ovplyvnení zvykmi a obyčajmi miestneho obyvateľstva. Ďaleko od svojej kresťanskej kultúry by sa prispôsobili miestu, kde žili.

Termín apostáza znamená popretie Krista. Podľa Cirkvi rytieri čisto a jednoducho popreli Krista, aby mohli zaviesť uctievanie pohanských modiel, ako napríklad Bafomet.

Naopak, templári popreli, že by zapreli Krista, aby mu mohli lepšie slúžiť. Možno sa domnievali, že ich viera, tak ako ju praktizovali, bola nesprávna.Popretie by bolo akýmsi obradom prechodu, aby sa ich viera znovuzrodila čistejším spôsobom, akoby akýmsi novým krstom.

Nezabúdajte tiež, že templári žili v kolíske toho, čo sa stalo katolíckym náboženstvom. Jordán je rieka, v ktorej bol Ježiš pokrstený Jánom Krstiteľom. Táto rieka preteká priamo stredom Svätej zeme.

Po tom, čo sme vám predstavili Bafometov a templársky pivný pohár, je tu aj tento vznešený Bafometov pohár na pivo:

Bafometov pohár na pitie piva

Cirkev obviní rytierov z kacírstva

Inkvizítor

Tu sa začínamýtus o Bafometovi. Keď cirkev „dokázala“, že rád oficiálne poprel Krista, dvere boli otvorené pre 2. obvinenie: templári sa stali heretikmi. V skutočnosti inkvizítori počas procesu získali niekoľko priznaní, pričom použili „jemné“ metódy, ktoré by sme im mohli pripísať. Tieto priznania prišli potvrdiť „fakty“, že rytieri zosobnili nového boha:Bafomet.

Bafomet vystupuje do popredia

Inkvizítori požiadali templárov, aby opísali túto modlu, ale dostali mnoho rôznych odpovedí. Niektorí im povedali, že Bafomet je príliš škaredý na to, aby ho mohli presne opísať.

Iní spomínali chimérickú bytosť na polceste medzi človekom a kozou: trup bol ľudský, ale bol obdarený kozími nohami na spôsob fauna alebo kentaura, napoly človek a napoly zviera. Jeho hlava, opatrená bradou, bola zmesou medzi hlavou človeka a hlavy kozy.

V skutočnosti Bafomet bol ozdobený rohmi. Aby bol mix kompletný, tento kozatý muž mal aj prsia!

Tete-de-baphomet

Niektoré vyobrazenia Bafometa ho navyše zobrazujú s krídlami. Odtiaľ je už len krôčik k spojeniu s najznámejším zo všetkých padlých anjelov. Veď známy Lucifer alebo Satan sa tiež nazýva padlý anjel.

Kedysi bol Božím obľúbencom, ale keď si Boh uvedomil Luciferovu zradu, potrestal ho. Niektorí to budú považovať za pochybný odkaz, zatiaľ čo pre iných tento „dôkaz“ nie je spôsobený náhodou. Keď vám povedia, že je to všetko vecou interpretácie!

Bafomet a Lucifer alebo Bafomet a Satan

S týmito všetkými prívlastkami ma udivuješ, že ich inkvizítori obvinili z kacírstva! Tento Bafomet sa zdal byť samotným diablom. Inkvizícia sa domnievala, žetemplári uctievali satana a žeBafomet bol len zobrazením samotného Lucifera. Bafomet bol teda podľa cirkvi démonom.

Snažili sa nájsť aj fyzické dôkazy o existencii tejto bytosti. Bolo samozrejmé, že templári nemohli zbožňovať svoje božstvo bez toho, aby mali jeho vyobrazenia v podobe sôch, príveskov, obrazov, rytín alebo basreliéfov.

Vyzerá to tak, že v tom čase sa im nepodarilo žiadne nájsť. Templári museli byť opatrní a obozretní v snahe zničiť alebo ukryť čo najviac dôkazov.

Táto gotická éra inšpirovala aj náš sortiment gotických pivných krčahov a pohárov:

Hrnček-a-pivo-hrnček

Chcem ten hrnček!

Čím bolo templárske uctievanie Bafometa?

Aby sme sa pokúsili ilustrovať uctievanie rytierov rádu zasväteného Bafometovi, môžeme v určitom kontexte porovnať správanie niektorých kresťanských veriacich s Pannou Máriou. Upozorňujeme, že to nie je kritika toho či onoho náboženstva, ale len pokus o ilustráciu vecí prostredníctvom prístupu k správaniu.

<sp

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *