Pivo je obľúbený nápoj, ktorý si vychutnáva mnoho ľudí na celom svete. Je to jeden z najstarších a najrozšírenejších alkoholických nápojov. Pivo existuje už celé stáročia a varí sa v mnohých rôznych formách a štýloch. Ale čo pohár piva, ktorý držíte v ruke?
Pivo je obľúbený nápoj, ktorý je známy už tisícročia, a nie je prekvapením, že je taký populárny aj dnes. Odkiaľ sa však vtedy vzal pivný pohár? História pivného pohára je úzko spätá s vývojom skleneného riadu a jeho evolúciou v čase, ale siaha ešte ďalej.
Od jeho počiatkov ako hrubej nádoby z hliny až po jeho modernú podobu zložito navrhnutého skleneného pohára preskúmame, ako táto nádherná nádoba vznikla.
Premýšľali ste niekedy nad tým, kto vynašiel túto úžasnú nádobu?“Poďte, vezmem vás na palubu tohto vzrušujúceho príbehu, ktorý vznikol pred niekoľkými tisícmi rokov!
Prvý pivný pohár bol volský roh
Človek je známy tým, že používa to, čo má po ruke. Ešte predtým, ako dokázal používať nástroje na vyrezávanie dreva alebo tvarovanie niektorých materiálov, si čoskoro uvedomil, že predok našich dnešných kráv mu môže poskytnúť veľmi zaujímavý materiál.
Tento roh ponúkame na predaj, v prípade záujmu môžete kliknúť priamo na fotografiu!
Ano, volský roh bol ideálny na držanie tekutiny a nevyžadoval veľa úsilia, aby bol rýchlo použiteľný. Predpokladá sa, že pivo vynašli Sumeri pred 6 000 rokmi, teda ešte pred Egypťanmi. Je isté, že volský roh bol jedným z prvých vedier, ktoré človek používal. pivný roh celkom jednoducho.
Vtedy ešte nemôžeme hovoriť o krčahu, pretože pivný krčah má rukoväť, ktorá umožňuje držať ho bez toho, aby ste mali nádobu priamo v ruke. Pitný roh je napriek tomu predchodcom tankového pohára.
Modernejšia verzia, stále z rohu, takto vyzerá s držadlom:
Tento hrnček s volským rohom ponúkame na predaj, ak máte záujem, môžete kliknúť priamo na fotografiu!
Človek si vyrobí vlastný pivný hrnček z keramiky alebo hliny
Rog je pekný, ale medzitým človek nadobudol znalosti o keramike najmä vďaka hline a vyrezávaniu z dreva. Problémom dreva je, že nasiakne tekutinou, prípadne zhnije, ak zostane vlhké, atď… pivný hrnček sa preto musel vyvinúť.
Nynie už vieme, ako drevo ošetriť, aby sme sa týmto problémom vyhli. pre zaujímavosť, súčasné drevené hrnčeky sú buď ošetrené potravinárskou živicou, alebo sú vybavené nádržou z nehrdzavejúcej ocele, aby sa táto vada prekonala.
Tento drevený hrnček ponúkame na predaj, v prípade záujmu môžete kliknúť priamo na fotografiu!
Takže keramika tento boj vo väčšine prípadov vyhrala. Estetika tam nemusela byť a hrnček na pivo vyzeral skôr ako ruže.
Keramika a potom keramika, kamenina a porcelán boli teda preferovanými materiálmi na výrobu pivných krčahov. Vypálením jedného alebo druhého z týchto materiálov sa hrnček stal úplne vodotesným a umožňoval zdobenie.
Kov ako materiál na výrobu pivných hrnčekov
Ano, človek z kovu vyrábal rôzne náčinie, a to nielen zbrane. Kov mal oproti keramike obrovskú výhodu v tom, že bol mnoho odolnejší, ale vyžadoval si špeciálne know-how. To‘ súvisí s technickým vývojom a nevyhnutne aj s históriou človeka.
Mal by som zdôrazniť, že aj po objavení železných, bronzových, strieborných či dokonca zlatých pivných krčahov existovali ešte iné typy krčahov. Išlo skôr o to, koľko ste si mohli dovoliť dať do svojho obľúbeného hrnčeka!
V hostinci sa podávalo pivo v drevených krčahoch. Tí, ktorí mali viac peňazí, používali keramické krčahy. Bohatí mali kovové krčahy, vyrobené z najvzácnejšieho kovu, aký si ich peňaženka mohla dovoliť!
Dnes sa kovové krčahy vyrábajú z nehrdzavejúcej ocele:
Našu ponuku tvorí táto lampa z nehrdzavejúcej ocele, v prípade záujmu môžete kliknúť priamo na fotografiu!
Cín sa často používal aj na výrobu tankových pohárov, pretože je to jeden z najlacnejších kovov. Výrazne prispela k popularizácii kovového pivného pohára.
Nevýhodou bolo, že sa často miešala s olovom, čo viedlo k astronomickému množstvu otráv olovom. Bohužiaľ, lekárom dlho trvalo, kým pochopili, že olovo škodí pri styku s potravinami.
Umierať kvôli hrnčeku, z ktorého pijete pivo, je naozaj nespravodlivé!
Kovový hrnček na pivo má viečko
Znáte príslovie: „Z núdze vzniká vynález“? Dobre sa hodí na tento príbeh, pretože práve počas veľkej epidémie dýmějového moru boli pivné krčahy vybavené viečkami. To chránilo pivo pred netaktným kašľom prípadných chorých ľudí vedľa vás, ale tiež zabraňovalo hmyzu, aby sa prišiel nechcene ponoriť.
Práve v Nemecku boli vynájdené pivné krčahy s pokrievkou, ktoré boli väčšinou vyrobené z cínu, zatiaľ čo samotné krčahy boli z kameniny. Podľa vtedajšieho presvedčenia v 14. storočí bol hmyz prenášačom šírenia tejto choroby a nariadením bolo dokonca povinné pridávať tieto viečka.
V skutočnosti som o otázke pokrievky pivného hrnčeka napísal podrobný článok.
Tu je krátky z nášho kanála YouTube, ktorý to všetko dokonale vystihuje:
<!–.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56,25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }–>
Sklenený hrnček na pivo
Môže sa zdať dosť zvláštne prejsť z takého pevného materiálu ako kov na sklo, ktoré sa môže oveľa ľahšie rozbiť. V skutočnosti je to skôr z dôvodu nevyhnutnosti.
V čase vojny sa kovové predmety môžu roztaviť na výrobu zbraní a najvyššou prioritou v čase krízy už naozaj nie je výroba hrnčekov. Napriek tomu, nech sa stalo čokoľvek, spotreba piva neklesla a bolo potrebné nájsť iný materiál.
Sklo bolo na výrobu veľmi úsporné a umožňovalo oveľa viac fantázie ako kov. Po skončení prvej svetovej vojny zostalo sklo ako ideálny materiál na každodenné používanie pivného hrnčeka.
Kov, ktorý bol k dispozícii, sa po vojne tiež používal skôr na rekonštrukciu ako na „tvorivé trávenie voľného času“. Používanie sklenených pivných pohárov preto vyhovovalo každému!
Súčasný pivný pohár
V modernej dobe pivný pohár stále existuje v rôznych podobách. Ak pôjdete do baru alebo krčmy, väčšinou dostanete polliter, ale niektorí budú mať tú slušnosť, že vám podajú pivo v hrnčeku. Stále je to oveľa klasickejšie!
Globalizácia si vybrala svoju daň a v súčasnosti môžete nájsť hrnčeky všetkých druhov a z mnohých rôznych materiálov. Stačí sa pozrieť na množstvo modelov, ktoré ponúkame. Musíte sa snažiť vyhovieť každému a každý má svoje malé preferencie. Uvediem vám niekoľko modelov z približne stovky, ktoré máme v ponuke.
Plastový 1 l pivný hrnček:
Premiový drevený hrnček na pivo:
Krúžok na pivo Dragon Head:
Rytiersky pivný hrnček:
Stredoveký pivný hrnček:
Všetky tieto pivné hrnčeky ponúkame na predaj, v prípade záujmu môžete kliknúť priamo na ich fotografiu!
Osobne mám obrovskú výhodu, že si môžem vybrať z našich mnohých referencií a musím sa priznať, že veľmi rád a pravidelne obmieňam tankové poháre. Vlastním niekoľko rohov, drevených krčahov, sklenených krčahov, plastových krčahov a samozrejme niekoľko živicových krčahov, ktoré majú nerezový tank.
Pravdu povedané, mám ich viac ako dvadsať, ale neporovnávajte ma s vami, pretože mám to šťastie, že sa živím svojou vášňou pre pivo!
Krčok na pivo je súčasťou nášho dedičstva
Krčok na pivo je neoddeliteľnou súčasťou pivnej kultúry – a to už celé stáročia! Od jednoduchých hlinených hrnčekov v starovekom Babylone až po bohato zdobené hrnčeky v Nemecku – pivný hrnček má dlhú a fascinujúcu históriu.
Pivné hrnčeky sú viac než len nádoby na náš obľúbený studený nápoj. Majú dlhú a fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do staroveku. Od prvých hlinených alebo kamenných hrnčekov, ktoré používali sumerskí pivovarníci, až po dnešné moderné dizajny, sa pivný hrnček vyvíjal po stáročia a zohrával dôležitú úlohu v mnohých kultúrach.
Na túto otázku, kto presne vynašiel pivný hrnček, bohužiaľ odpoveď nepoznám, ale čo viem určite, je, že si s veľkým potešením vychutnával pivo v nádobe, v ktorej bolo vyrobené. Toto potešenie sa nezmenilo už celé tisícročia a každý milovník piva stále prikladá rovnako veľký význam nádobe, v ktorej je uložené jeho pivo.
Ak ste mali trpezlivosť dočítať môj článok až do konca, mali by ste vedieť, že môžete získať 20 % zľavu na celú svoju objednávku, ak v košíku zadáte kód BLOG20.
Tento kód vyhradzujem pre svojich najvernejších čitateľov, ktorí objavili našu stránku prostredníctvom článkov, ktoré s láskou uverejňujem! Len aby ste vedeli, kód sa nedá kombinovať s inými zľavovými kódmi, pretože aj tak by ste to nemali preháňať, eh! 20 % zľava nám už nenecháva veľkú rezervu, ale aspoň odmeňujem svojich čitateľov.
Aby ste ma povzbudili a podporili, neváhajte si u nás niečo kúpiť!
Na našej stránke nájdete viac ako 100 rôznych hrnčekov na pivo a všetky sú jedinečné!
Aby ste objavili všetky naše výrobky, kliknite na tento odkaz: Chopedebiere.
Ak by ste si chceli prečítať niektorý z mojich ďalších článkov, odporúčam vám objaviť ako nakresliť pivný pohár.
Aby ste si mohli pozrieť všetky moje ďalšie príspevky na blogu, kliknite na Blog De Chopedebiere.