Veľké omyly o pive: č. 3: pivo je pre chudobných

Slyšali ste niekedy vetu, že pivo alebo jeho pitie je vulgárne? Že je to nápoj chudáka? Ak nie, máte šťastie, pretože keď sa dostane do vašich uší, je poriadne nepríjemná. Ak ste si prečítali niektorý z mojich príspevkov, určite ste si všimli, že sa tak trochu staviam do pozície bieleho rytiera piva! ⚔️

Le-chevalier-blanc-dans-son-armure

Ak čítate tento článok, určite hovoríte po francúzsky. Neviem však, či ste Francúz. Ak nie ste, musíte pochopiť, že francúzska kultúra je úzko spätá s vínom. Od jeho výroby a spotreby závisia celé oblasti nášho hospodárstva.

Všetko sa začína práve tam a vy pochopíte, prečo niektorí ľudia považujú pivo za nápoj pre chudobných, a to doslova.

Začnem historickou príčinou a potom nadviažem na niekoľko negatívnych výrazov, ktoré môžete tu či tam počuť. Všetko dobre skončí, nebojte sa!

1) Všetko sa začína u Rimanov

Julius-cesar-a-detroit-la-biere

Aha! Tu sú, skutoční vinníci dejín! Prezradím vám to: V Gaule sme boli celkom pokojní, žili sme si svoje malé životy. Navzájom sme si liezli do huby kvôli pôde, dobytku a ženám. Boli to staré dobré časy, keď bol každý sám za seba a bohovia za toho, kto ich chcel. Vtedy bol naším vlajkovým nápojom cervoise, ktorý sme vyrábali z našich obilnín. Krúžky na pivo sa rýchlo vyprázdnili a naplnili!

A potom bez zaváhania prišiel! Môssieu César so svojimi rímskymi légiami! Zvyšok príbehu poznáte: Gergovia sú triedna jednotka a Ázia je katastrofa… Tak či onak, naši milovaní gaulovia dostali poriadnu bitku, a tak ich anektoval Cézar, ktorý sa potom vrátil do Ríma, aby sa ovenčil slávou.

Rímska ríša mala pomerne jednoduchý modus operandi: všetky jej provincie sa mali riadiť rímskym právom, jeho zvykmi a obyčajmi a jeho náboženstvom. Naši milovaní Rimania boli vyznávačmi hrozna, konkrétne vína. Ich technika skrotenia nových dobyvateľov spočívala aj v tom, že im vnútili svoju kultúru.

Takto sa v Galii začal rozvíjať vinič a ľudia začali piť víno. Buržoázni Galovia teda začali piť víno a opustili ceruzu svojich predkov.

les-vignes-francaises-ont-commence-avec-les-romains

Našťastie obyvateľstvo naďalej varilo pivo a pilo ho. Bolo oveľa finančne dostupnejšie a príliš obľúbené na to, aby zaniklo.

2) Konflikt spoločenského postavenia medzi pivom a vínom

V skutočnosti sa práve z tohto obdobia zrodil tento rozdiel v hodnotení medzi vínom a cervoise, ktorý sa medzičasom stal pivom. Trvá to už viac ako 2 000 rokov, čo je dosť šialené, však?“

Vídate sa, ako idete do nóbl reštaurácie a objednáte si pivo? Nie, samozrejme, že nie. A ja som prvý. Môj prípad je trochu zvláštny, pretože aj keď pivo milujem, nerád ho pijem k jedlu. Som tiež veľkým fanúšikom vína, ale pijem ho oveľa menej často ako pivo. Takže reštaurácia alebo romantická večera je ideálna príležitosť.

Restaurant-en-amoureux

Práve imidž, ktorý pivo odráža, ho stavia pod víno. Viete si predstaviť večeru hláv štátov s Heinekenom na stole? Jedného s balením Kra? Nie, samozrejme, že nie. Pivo vyzerá pri špeciálnych príležitostiach príliš lacno. Víno je očarujúcejšie

Medzi vínom a pivom je cenový rozdiel, ktorý môže byť priepastný, najmä pri veľkých ročníkoch Burgundska alebo Bordeaux. Víno má iné spoločenské postavenie ako pivo. Napriek tomu sa situácia mení, pretože je čoraz viac šik piť pivo.

Za strihanie šortiek niekedy na víno a niekedy na pivo si pripomínam, že predávame šortky! Tu je to pre fanúšikov:

Originálne, pozriem si to!

3) Generačný konflikt medzi vínom a pivom

Dúfam, že si to nevyložíte zle, ale na ilustráciu tohto názvu použijem veľmi konkrétny príklad. Môj priateľ sa pred niekoľkými rokmi ženil a pri tejto príležitosti sa jeho svokrovci ponúkli, že mu pomôžu s nákladmi. Rozhodli sa teda, že zaplatia za alkohol. Nie je to zanedbateľná položka, keď viete, čo stojí! ‍❤️‍

Svadobné jedlo

Rodičia predpokladali, že ľudia budú piť víno a šampanské. Ženích a nevesta si želali , aby bol počas vinobrania a počas celého večera prítomný aj pivný výčap. Obchodník s vínom ubezpečil rodičov, že všetko, čo sa nevypije (fľaše vína a súpravy piva), sa im môže vrátiť. Dobre teda pre automat na taffy.

Devín, čo sa stalo? Skončili s kartónmi vína, ktoré ešte neboli otvorené, zatiaľ čo viac ako tucet sudov bolo vypískaných! Rodičia nechápali, čo sa stalo, a vyzerali nedôverčivo. Na druhej strane ich nevesta so ženíchom upozornili: „Naši priatelia pijú pri stole víno, ale ako aperitív a večer uprednostňujú pivo.“

Tireuse-a-biere-pour-un-mariage

Morálka tohto skutočného príbehu je, že časy sa menia. Keď sa pozriete na čísla, Francúzi pijú čoraz menej vína, najmä mladí ľudia. Myšlienky sa menia, ale na asimiláciu je potrebný čas.

4) Pivo vyzerá zle

Pamätám si, že keď som bol dieťa, prechádzal som sa po meste a videl som mladých ľudí, ako sa poflakujú so svojimi psami. Sedeli na námestiach a popíjali pivo. Moja mama mi hovorievala: „Vidíš tie deti?

les-punks-boivent-de-la-biere

Samozrejme si viete predstaviť, že som sa veľmi zmenil. Bola to len vízia dieťaťa, ktoré vidí veci, ktorým nerozumie. Boli to len mladí ľudia, ktorí pili niekoľko pív pod holým nebom so špecifickým štýlom oblečenia a účesov. Žiadne odsudzovanie, každému, čo mu patrí!

Ďalšia anekdota: keď som bol tínedžer, chodieval som na malé prechádzky po meste s dvoma alebo troma kamarátmi, plechovku piva v ruke. Pohľady ľudí, okolo ktorých sme prechádzali, boli vždy rovnaké. V ich očiach sa dalo čítať staré dobré „Ach títo mladí ľudia!“. Okrem toho, že teoreticky musíte mať viac ako 18 rokov, aby ste mohli piť alkohol, sme nerobili nič zlé.

Tam je to opäť obraz, ktorý vytvárame, keď pijeme pivo, ako to vidia samospravodliví….

5) Pivo z vás robí alkoholika

Pri písaní tohto článku si uvedomujem, že vlastne dosť veľa rozprávam o svojom živote, však? To nevadí, pretože to aspoň zaváňa skutočným životom! A keď už hovoríme o skutočnom živote, rád by som porozprával ďalšiu anekdotu

Pre zaujímavosť, moje príbehy z detstva a dospievania sa odohrávali v malom provinčnom meste, ale už pekných pár rokov som sa usadil v Paríži.

Ak ste Parížan, už ste si niekedy dali pivo v metre? No dobre, už vidím, ako mi niektorí ľudia hovoria: „Er, ty vieš, že je zakázané piť alkohol v metre???“

Boire-de-la-biere-dans-le-metro

To je všetko, priznávam sa k vine. Na svoju obhajobu však musím objasniť 2 veci:

  • Stalo sa mi to len párkrát. Bolo to len očakávanie „odmena pivo“ na konci pracovného dňa.
  • V skutočnosti to nie je zakázané! Viem to, pretože som . Konzumácia alkoholu je povolená, ale opilstvo a výtržníctvo sú odsúdeniahodné.

Už dávno som to nerobil, ale čo ma vtedy tiež blokovalo, bol vždy ten slávny pohľad do očí ľudí, plný hodnotového úsudku v režime „Olala, videl si to! Ten tu pije pivo a bla bla bla…“

Na druhej strane nemôžem nespomenúť tých nešťastníkov, ktorých môžete vidieť pri otváraní supermarketu, ako si idú kúpiť plechovku 8,6. Pivo ako pondelok čo…

Tu určite nie je vykreslený efekt veľký… Ale nie pivo by malo byť inkriminované, skôr ich závislosť. Pivo môže byť synonymom piva, ale pivo by nemalo byť synonymom alkoholizmu.

6) Pivo je vulgárne

Ok, oznamujem, že teraz už je neskoro. Už som citoval príliš veľa osobných anekdot na to, aby som s tým prestal! Takže poďme ďalej s Julienovým hektickým životom!

Pred približne dvadsiatimi rokmi som chvíľu žil v Anglicku. Tam je videnie piva úplne opačné ako u nás. To, že ideš o päť hodín večer do reštaurácie, z teba ešte nerobí alkoholika. Zo spoločenského hľadiska je to úplne normálne. Bol som však šokovaný, keď som prvýkrát prišiel do tejto krajiny.

Pub-anglais-typique-pour-boire-de-boire

Vždy si môžete položiť otázku kedy piť biere alebo skôr od koľkej, ale myslím, že odpoveď je v každom z nás, chrobáčik.

Ako som bol študentom francúzštiny, nebol som zvyknutý piť pintes. V tom čase som tento formát poznal ako „seriózny“ vo Francúzsku. Francúzi mali tendenciu piť demis. A teraz som si uvedomil, že v tejto krajine si každý dá 50 cl piva ku každému kolečku!

Ako ma prekvapilo aj to, keď som videl dievčatá, ktoré sa napili pint akoby to bol sirup! A grgali si pritom, inak to samozrejme stráca svoje čaro! Bolo pre mňa veľmi zvláštne vidieť dievčatá oblečené v anglickom štýle -preklad: hlboký výstrih a krátka sukňa…no chápete!-, ako sa prechádzajú v skupinkách po 10 s každou pintou v ruke.

Girls-beer-in-bars

Musím priznať, áno, najprv sa mi to zdalo nevkusné. A to som mala len 20 rokov! Vysvetlenie však bolo jednoduché: bol som kultúrne podmienený, aby som to považoval prinajlepšom za nezvyčajné. Roztomilé, dobre oblečené dievča s veľkým pivom v ruke, to mi pripadalo divné.

Mladosť formuje mladosť, ako sa hovorí, ale je to aj otvorenie sa iným kultúram, normám a zvykom. A pritom stačilo prejsť kanál La Manche!

Teda pivo nie je o nič vulgárnejšie ako akýkoľvek iný nápoj, ale je to skôr interpretácia spoločnosti, ktorá nás môže viesť k tomu, že si to myslíme. Takže majme oči dokorán a poučme sa z vlastných chýb, dobre?

6) Mladí ľudia sa opíjajú pivom

Pred prechodom do dospelosti, keď ste mladí, chcete experimentovať s mnohými vecami. Alkohol je jednou z nich. Je zábavné, ako sa pitie piva v tínedžerskom veku môže zdať nám Francúzom samozrejmosťou, zatiaľ čo Američania teoreticky čakajú na svoj 1. drink až do 21 rokov! Nevyvolávam však debatu o tom, kedy piť pivo.

Les-jeunes-boivent-de-la-biere

V každom americkom filme sa tínedžeri už necítia, len čo sa jednému z nich podarí uchmatnúť 4-pack! Páni, budeme dobrí chlapci a budeme piť pivo… Aj to vyplýva z veľkej laxnosti, ktorá vo Francúzsku vždy panovala pri predaji alkoholu. To sa však v posledných rokoch zmenilo, keďže obchody teraz žiadajú občiansky preukaz.

Ak sa vrátim k tomu, že mladí ľudia sa opíjajú pivom, tak áno, je to fakt. Nie som odborník na zdravie, ale predpokladám, že je to stále menej zlé ako . Pre tých, ktorí to nevedia, ide o to, aby ste pili čo najrýchlejšie, aby ste sa opili. Čo je na to lepšie ako tvrdý alkohol…

V 60. rokoch sa mladí ľudia opíjali vínom a teraz to môže byť pivo. Tak nech sa páči. To zostáva môj názor, ale myslím si, že s pivom je to… menej horšie! V každom prípade, mladí

7) Pivo sa stáva trendovým a kvalitným

Je to fakt, spotreba piva je už niekoľko rokov stabilná. Čoraz viac spotrebiteľov sa obracia k pivám, ktoré sú luxusnejšie ako značky z medzinárodných supermarketov. Remeselné pivovary vyrastajú ako huby po daždi po celej našej krajine.

Pivovarníctvo v remeselnom pivovare

Tento trend nadväzuje na potravinový trend posledných rokov „konzumovať lepšie„. bio sa objavilo aj v pivovarníckom sektore. Cena remeselného piva, teda krajinského piva, je výrazne vyššia ako cena piva, ktoré nájdete v supermarkete. Veľmi sa líši, ale cena za liter sa môže ľahko vynásobiť 3 alebo 4 krát.

Trendy prichádzajú a odchádzajú, ale isté je, že táto módna mikina dokazuje, že na lásku k pivu môžete byť hrdí a dávať to najavo:

Nie je to vôbec zlé, pozrime sa na to!

Ľudia sú teda pripravení dať do dobrého piva oveľa viac peňazí. Tým sa môže účet rýchlo vyšplhať nahor, ak za papier platíte pivami, ktoré sa predávajú jednotlivo. Bude vás to stáť viac ako fľaša vína.

8) Pivo sa stáva luxusným produktom

Zvyšovanie-ceny-piva

Je zvláštne, ako sa veci môžu obrátiť, však?

Pred 20 rokmi by ste vo vinotéke nikdy nenašli pivo. Teraz všade existujú obchody, ktoré predávajú len remeselné pivo.

Chute sú čoraz vycibrenejšie a slovo ako zythologue (pivný ekvivalent oenologue) začína byť známe. Najdrahším pivom na svete je , pivo zo severného pólu. Bolo uvarené v roku 1852 na uspokojenie britskej expedície do Arktídy sirom Edwardom Belcherom. Predpokladá sa, že sa k nám dostala len jedna neotvorená fľaša. V roku 2015 sa predala na aukcii za 4 600 eur!

Tento príklad je extrémny, ale prichádza ilustrovať skutočnosť, že pivo nemusí byť tým, čím bývalo. Rozdiel medzi dostupným alkoholom predávaným v baleniach a týmito pivami predávanými jednotlivo sa zväčšuje. Pivné ochutnávky sú stále novým fenoménom, ale naberajú na sile. Stačí sa pozrieť na výskum čo je biere ipa.

Engouement-pour-bieres-artisanales

Na engouement pour ces bières plus qualitatives n’est plus à démontrer. Spotrebitelia míňajú na pivo viac ako predtým.

Pivo sa stáva demokratickejším a zároveň gentrifikovanejším. Môže sa to zdať ako paradox, ale práve skutočnosť, že pivo preberá svoje lettres de noblesse, mu získava nové publikum. Náš cervoise gauloise prešiel dlhú cestu a začína si získavať pozornosť.

Táto gentrifikácia mi vlastne pripomína slávnu Shakesbeerovu vetu: Dve pivá alebo nie dve pivá, to je otázka. Počuli ste o nej niekedy? Veľké mysle myslia podobne, a tak sme sa rozhodli napísať ju na toto tričko:

Je to pekné, pozrime sa na to!

Pivo stále ťahá negatívny imidž u časti populácie, ale s týmto posunom na vyššiu úroveň má tendenciu sa zmenšovať. Rôznorodosť chutí, farieb, textúr a zložiek dáva pivu vlastný status. Budúcnosť piva vyzerá jasne a mňa osobne to veľmi teší!

Písanie týchto blogových príspevkov mi zaberá veľa času na výskum, písanie, obrázky atď…. Ako ste si všimli, nie sú tu žiadne otravné reklamné bannery na poistenie, úvery ani nič iné, ale v dôsledku toho mi to neposkytuje žiadny zdroj príjmov.

Ak ste mali trpezlivosť dočítať môj článok až do konca, mali by ste vedieť, že môžete získať 20 % zľavu na celú objednávku, ak v košíku zadáte kód BLOG20.

Tento kód vyhradzujem pre mojich najvernejších čitateľov, ktorí objavili našu stránku prostredníctvom článkov, ktoré s láskou uverejňujem! Len aby ste vedeli, kód sa nedá kombinovať s inými zľavovými kódmi, pretože aj tak by ste to nemali preháňať, eh! 20 % zľava nám už nenecháva veľkú rezervu, ale aspoň odmeňujem svojich čitateľov.

Aby ste ma povzbudili a podporili, neváhajte si u nás niečo kúpiť!

Ak napríklad hľadáte originálne oblečenie s pivnou tematikou, určite medzi našimi návrhmi nájdete to, čo hľadáte – máme ich viac ako šesťdesiat! Ak si chcete pozrieť všetky naše návrhy, stačí kliknúť na tento odkaz: Oblečenie s pivnou tematikou

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *